شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها
شخصی سازی
  • English
شخصی سازی:
  • رنگبندی:
  • سایز صفحه:
سرویس های خدمات الکترونیک

(مديريت مصرف)

·        احمد دوستعلي

·        رئيس هيئت مديره و مديرعامل شركت آبفار استان ايلام

 

(و جعلنا من الماء كل شي حي

و هر چيزي را از آب خلق كرديم )

همانگونه كه خداوند در قرآن به اهميت آب بعنوان حياتي ترين ماده  براي بقاء و حيات تمام موجودات تاكيد نموده است ، لذا آب با ارزش ترين هديه اي است كه خداوند به بشر ارزاني داشته و مي بايست قدر آن را بدانيم و با مصرف بهينه اين نعمت الهي را حفاظت و مراقبت كنيم .

كشور ما در منطقه خشك و كم آبي واقع شده كه كمتر از 3/1 متوسط دنيا نزولات آسماني دارد با عنايت به لزوم صرفه جويي و بالا بودن هزينه استحصال آب اعم از توليد و توزيع و محدوديت منابع آب شيرين وظيفه ما در صرفه جويي و استفاده درست از آب اين وديعه الهي بسيار سنگين و خطير مي باشد .

براي اعمال مديريت مصرف توجه به رويكردهاي فرهنگي و علمي بسيار موثر است .

الف) رويكرد فرهنگي

امام علي (ع) فرمودند : شريف ترين نوشيدني آب است . در بسياري از روايات بر ارزشمندي آب و خوب مصرف كردن آب توصيه شده است كه با فرهنگ سازي و توزيع بروشور و ارائه پيام هاي  صرفه جويي در قبوض ، راديو ، تلويزيون و مطبوعات ، سخنان علما و بيان در خطبه هاي نماز جمعه و ...  مي توان تاثير بسزايي در صرفه جويي و كاهش مصرف و بهينه سازي مصرف اعمال نمود .

ب) رويكرد فني و مهندسي

با توجه به افزايش مصرف آب و عدم رعايت سرانه مصرف توسط مشتركين شركتهاي سازنده وسائل و اتصالات صنعت اب مي توانند با استفاده از وسائل كاهنده نظير شيرها و سردوش ها و شيرهاي چشمي (الكترونيكي) و رفع چكه هاي شيرآلات و تعويض واشر شيرهاي مصرف و از اتلاف آب تاثير فراواني  جلوگيري نمايد . بطور كلي نظام مهندسي با اعمال توصيه ها و دستورات نظارتي مي تواند با استفاده از وسائل استاندارد در سيستم لوله كشي آب منازل در حال ساخت بويژه اماكن دولتي و شركتها اقدامات بسيار مناسبي در تعديل و كاهش مصرف آب شرب داشته باشد .

تاریخ ارسال: ۹ مرداد ۱۳۹۱
از دسته: علمي